Telefon

+90 312 286 80 81

info@fidanaykocluk.com

leylafidanay@fidanaykocluk.com

Yazıma bir araştırmayla başlamak istiyorum.

Psikolog Emmy Werner, 1955 yılında doğan ve yoksulluk, istismar, travma gibi kriz durumları yaşamış olan 700 birey üzerinde 40 yıl süren bir araştırma yapar. Araştırma sürecinde bu insanlardan bazılarının psikolojik dayanıklılık açısından diğerlerine göre daha güçlü olduğunu görür.  Bu da akla “Hangi özellikler bizi dayanıklı kılar?” sorusunu getirir?

Sizce kriz süresince deneklerin hangi özellikleri onların dayanabilme güçlerini desteklemiştir?

Emmy Werner, bu özelliğin esneklik olduğunu kanıtlamıştır. Tıpkı büküldüğü zaman esneyen (değişim geçiren) ancak eski formuna geri dönebilen elastik bir materyal gibi. 

Bizler de kriz durumlarında yeni durumun etkilerini yaşarız. Koşullara rağmen esneklik gösterenler eski formlarına geri dönerken, esnemeyenler kırılır, örselenirler. 

Araştırmalar gösteriyor ki psikolojik dayanıklılık aslında yeni doğan her bebeğin ortak özelliğidir. Ancak doğum anından itibaren annesiyle sağlıklı bir bağlanma gerçekleştiren bebekler bu konuda diğerlerine göre daha şanslılar. Sevindirici bir haber, sağlıklı bağlanmayı gerçekleştiremeyen çocuklar hayatın her döneminde psikolojik dayanıklılığı öğrenebilirler.

Bir önceki yazımda öz farkındalıktan söz etmiştim. Birey duygularını yönetmeyi, düşüncelerini değiştirmeyi öğrendikçe esnemeyi de öğrenebilir. O halde esnekliğimizi artırmak için neler yapabiliriz?

• Sevgili anneler, babalar çocuklarınızla geçirdiğiniz bu kriz günlerinihem kendiniz hem çocuklarınız için alışkanlıklarınızı değiştirmek ve yenilerini yaratmak için birer fırsat olarak düşünün. Böylece yaşamları boyunca karşılaşacakları başka krizleri kolaylıkla atlatmayı öğrensinler.

• Ruhları örselenmiş olsa bile “Mutlu bir çocukluk için hiçbir zaman geç değildir.” Bu süreçte çocuklarınızla bugüne kadar kuramadığınız yakınlığı kurun ve onları onayladığınızı, sevdiğinizi hissettirin. 

• Size yanlış kararlar verdiren ve keşkeyle başlayan cümlelerinizi yazın. Geçmişi geri getiremeyeceğinize göre var olanı kabul edip yolunuza devam edin.

• Günü çocuklarınızın da içinde olduğu bir planlamayla bloklara ayırın ve önce kurallara siz uyun. Zamanı etkili kullanmayı kendiniz ve onlar için alışkanlık haline getirin.

• Çocukları, aldıkları sorumluluklar güçlendirir. İşlerinize yardım etmelerini isteyin. İstediğiniz gibi olmasa da destekleyin ki doğru yapmayı öğrensinler.

• Lütfen onlara katı davranmayın.Katılık bir süre sonra direncinizi kırar. Esneklik kazanmak için geçmişte sizi onarmış olan güçlü yanlarımızdan yararlanın. 

• Zihnimizde olumlu duyguların etkisi daha kısa sürerken, olumsuz duygular yoğun yaşanmaya ve kalıcı olmaya daha eğilimlidir. Bu nedenle 1 negatif duyguya karşı 3 pozitif duygu yaşamak araştırmalarla kanıtlanmmış bir pozitif etkidir. Çocuklarınızla bir negatif duygularına karşı üç pozitif duygu bulma oyunu oynayın.

• O nefret ettiğiniz, sabahları geri adım attığınız işinizi bir kez daha düşünün ve aslında işinizin ne kadar değerli olduğunu fark edin.

• Bu süreç gösterdi ki geleneksel birçok mesleğin yerini teknoloji içerikli meslekler alacak. Geleceğinizi düşünerek potansiyelinize uygun yeni meslekler araştırın. 

• Kendinizi baskı altında hissedince, korkuyu tanımlayan düşüncenizi değiştirin.

Bütün bunlar size esneklik kazandıracak, zor günleri kolay atlatmanızı sağlayacaktır.

31 Mart 2020 Salı

Önerilen makaleler

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takip Et!